


| Type | Low-voltage DC servo drive, FD1x4S series (4th-generation) |
| Supply / operating voltage (DC) | DC 24 – 70 V |
| Rated / continuous output current | 25 Arms with fan (max 20 Arms without external heatsink) |
| Applicable motor power | up to 750 W |
| Control modes | Position, Speed (velocity), Torque |
| Communication / control interface (-CB) | RS232 + CANopen + Pulse |
| Pulse input | 3.3 – 24 V, max frequency 500 kHz |
| Digital inputs | 4 (IN1–IN4); high 12.5–30 V DC, low 0–5 V DC, input freq < 1 kHz |
| Digital outputs | 2 (OUT1, OUT2), max output current 100 mA |
| Brake output | Drives brake directly; brake-port output current 0.8 A |
| Encoder feedback (port “S”) | Three-row 15-pin (DB15); 16-bit single-turn magnetoelectric / 2500 PPR incremental / multi-turn absolute |
| Over-voltage alarm threshold | DC 83 V ± 2 V |
| Under-voltage alarm threshold | DC 18 V ± 2 V |
| Protection (enclosure) | IP20 |
| Cooling | Natural air cooling |