


| Type | Low-voltage brushless servo motor, SMC80S series, small inertia |
| Rated power | 750 W |
| Rated voltage (DC link) | 48 V DC |
| Rated torque | 2.39 N·m (338 oz-in) |
| Maximum (peak) torque | 7.16 N·m (1014 oz-in) |
| Rated standstill torque | 2.63 N·m (372 oz-in) |
| Rated speed | 3000 rpm |
| Maximum speed | 3690 rpm |
| Rated current | 19 A |
| Maximum (peak) current | 57 A |
| Rated standstill current | 20.9 A |
| Torque constant Kt | 18.7 oz-in/A |
| Flange size | 80 mm (80 × 80 mm) |
| Number of pole pairs | 3 |
| Encoder | 16-bit single-turn magnetoelectric |
| Insulation class | F |
| Protection level | IP65 body, IP54 shaft seal |
| Brake | No brake |
| Shaft | Keyed shaft |
| Weight | 2.8 kg (6.17 lb) |
| Motor length | 128.5 ± 1.5 mm |
| Max radial force | 335 N |
| Max axial force | 167.5 N |
| Operating temperature | –20 °C to 40 °C (non-freezing) |
| Cooling | Totally enclosed, non-ventilated |