


| Type | Low-voltage brushless servo motor, SMC60S series, small inertia |
| Rated power | 400 W |
| Rated voltage (DC link) | 48 V DC |
| Rated torque | 1.27 N·m (180 oz-in) |
| Maximum (peak) torque | 3.81 N·m (540 oz-in) |
| Rated standstill torque | 1.40 N·m (198 oz-in) |
| Rated speed | 3000 rpm |
| Maximum speed | 3500 rpm |
| Rated current | 10.1 A |
| Maximum (peak) current | 30.3 A |
| Rated standstill current | 11.1 A |
| Flange size | 60 mm (60 × 60 mm) |
| Number of pole pairs | 3 |
| Insulation class | F |
| Protection level | IP65 body, IP54 shaft seal |
| Shaft | Keyed shaft |
| Max radial force | 180 N |
| Max axial force | 90 N |
| Operating temperature | –20 °C to 40 °C (non-freezing) |
| Cooling | Totally enclosed, non-ventilated |