



| L x W x H | 60 x 60 x 86 mm |
| Wavelength | 905 nm |
| Laser safety level | Class I |
| Laser channels | 1 |
| Scanning angle | 270°(-45° to 225°) |
| Scanning frequency | 30 Hz |
| Angular resolution | 0.1° |
| Beam divergence | ≤0.5° |
| Measurement range | 0.1 m to 40 m |
| Absolute accuracy | ±3 cm |
| Repeat accuracy | ±3 cm |
| Power consumption | ≤8 W |
| Weight | About 280 g |
| IP rating | IP65 |
| Ambient light | ≥80 kLux |
| Working temperature | -10°C to 50°C |
| Storage temperature | -30°C to 70°C |