



| Product version | nanoScan3 Core I/O |
| Type designation / part no. | NANS3-AAAZ30AN1 / 1100333 |
| Type (IEC 61496) | Type 3 |
| Safety integrity level (IEC 61508) | SIL 2 |
| Category (EN ISO 13849) | Category 3 |
| Performance level (EN ISO 13849) | PL d |
| PFHd (mean prob. dangerous failure/hour) | 8.0 × 10⁻⁸ |
| TM (mission time) | 20 years |
| Scanning angle (aperture angle) | 275° |
| Protective field range | 3 m |
| Warning field range | 10 m |
| Distance measuring range | 40 m |
| Angular resolution | 0.17° |
| Response time | 70 ms |
| Object resolution (configurable) | 20 / 30 / 40 / 50 / 60 / 70 / 150 / 200 mm |
| Protective field supplement | 65 mm |
| Number of fields | 8 |
| Number of simultaneously monitored fields | ≤ 4 |
| Number of monitoring cases | 2 |
| Type of light / wavelength | Pulsed laser diode / 905 nm |
| Laser class | Class 1 (IEC 60825-1) |
| Enclosure rating | IP65 (IEC 60529) |
| Ambient light immunity | ≤ 40 klx (IEC 61496-3) |
| Supply voltage Vs | 24 V DC (16.8 … 30 V DC) |
| Power consumption (typical) | 3.9 W (without output load) |
| Universal I/Os | 3 (freely programmable) |
| OSSD pairs | 1 |
| Configuration / diagnostics interface | USB 2.0, micro USB |
| Measured data output | Via Ethernet |
| Dimensions (W × H × D) | 106.6 mm × 80 mm × 117.5 mm (incl. system plug) |
| Weight | 0.67 kg |
| Housing material | Aluminium |
| Ambient operating temperature | –10 °C … +50 °C |
| Storage temperature | –25 °C … +70 °C |