



| Type | 2D 270° single-channel scanning LiDAR (obstacle avoidance) |
| Laser channels | 1 |
| Scanning angle | 270° |
| Angular resolution | 0.225° |
| Scanning frequency | 10 … 25 Hz |
| Measurement range | 0.1–2 m @1.8%; 0.1–8 m @10%; 0.1–10 m @80% |
| Distance resolution | 1 mm |
| Accuracy | absolute < ±50 mm; repeat < ±20 mm |
| Response time | 130 ms @10 Hz; 100 ms @15 Hz (max) |
| Point cloud rate | ≥ 120,000 pts/s |
| Laser wavelength | 905 nm |
| Laser class | Class I (IEC 60825-1:2014) |
| Interface | 100 Mbps Ethernet |
| Switching inputs / outputs | 4 / 4 |
| Operating voltage | 12 … 32 V DC |
| Power consumption | 5 W |
| Degree of protection | IP66 |
| Operating temperature | –10 … +50 °C |
| Storage temperature | –30 … +70 °C |
| Dimensions | 60 × 60 × 85 mm |
| Weight | < 320 g |