



| Type | 2D 270° single-channel scanning LiDAR |
| Laser channels | 1 |
| Field of view (horizontal) | 270° |
| Angular resolution (horizontal) | 0.225° (fixed) |
| Scanning frequency | 10 … 25 Hz |
| Measurement range | 0.2–2 m @2%; 0.2–8 m @10%; 0.2–25 m @80%; 0.2–25 m (reflector) |
| Distance resolution | 1 mm |
| Accuracy (common targets) | absolute < ±20 mm; repeat ≤ 20 mm |
| Accuracy (reflector) | absolute < ±40 mm |
| Horizontal angle error | ±0.5° |
| Scanning rate (point cloud) | 16K–40K pts/s (max 40K/s) |
| Laser wavelength | 905 ± 20 nm |
| Laser safety level | Class 1 (IEC 60825-1:2014) |
| Beam divergence | longitudinal 5.8 mrad; transversal 0.58 mrad |
| Interface | 100 Mbps Ethernet |
| Operating voltage | 12 … 30 V DC |
| Power consumption (@25 °C) | 5 W |
| Degree of protection | IP66 |
| Operating temperature | –10 … +50 °C |
| Storage temperature | –30 … +70 °C |
| Dimensions | 60 × 60 × 85 mm |
| Weight | 450 g |