



| Laser channels (beams) | 16 |
| Measurement principle | Time of Flight |
| Measurement range | 20 cm – 150 m (on 20% reflectivity target) |
| Range accuracy | ±2 cm (typical) |
| Field of view (horizontal) | 360° |
| Field of view (vertical) | +15.0° to –15.0° (30° total) |
| Angular resolution (horizontal) | 0.09° (5 Hz) – 0.36° (20 Hz) |
| Angular resolution (vertical) | 2.0° |
| Rotation rate | 300 / 600 / 1200 rpm (5 / 10 / 20 Hz) |
| Data rate | 320,000 points / second |
| Wavelength | 905 nm |
| Laser class | Class 1 |
| Beam divergence | horizontal 3.0 mrad; vertical 1.2 mrad |
| Data interface | 100 Mbps Ethernet, UDP (distance, azimuth, calibrated reflectivity, synchronised 1 µs timestamp) |
| Operating voltage | 9 – 32 V DC (12 V DC with interface box) |
| Power consumption | 9 W (typical) |
| Protection level | IP67 |
| Operating temperature | –10 °C to +60 °C |
| Dimensions | Φ109 mm × 82.7 mm (diameter × height) |
| Weight | 0.84 kg (without cable) |