



| L x W x H | 380 x 220 x 100 mm (without connector) |
| Nominal voltage | 51.2 V |
| Nominal capacity | 23 Ah |
| Limited charge voltage | 58.4 V |
| Nominal Weight | 13 kg |
| Cell material | Lithium iron phosphate |
| Cycle life | 2000 times ≥80% |
| Max. num of connected battery | 5 pcs |
| Protocol | CANOPEN |
| Certifications | UL\CE\FCC\EN13849 |
| Discharge temperature | -20°C to 60°C |
| Charge temperature | 0°C to 45°C |
| Maximum charge current | 23A |
| Maximum discharge current | 30 A < 5 s |
| Shipment battery level | 40% to 60% |